Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.06.2015 16:32 - Неоценената и унижавана съпруга
Автор: ekaterina0909 Категория: Други   
Прочетен: 1664 Коментари: 0 Гласове:
3



 image image Петък 27 Март, 2015
ДОСИЕТАТА Х Отровната кралица Опасна, интуитивна, коварна, с вкус както към изтънчените гозби, така и към интригите. Катерина Медичи има всичко, за което може да мечтае една жена. С изключение на най-важното – голямата и истинска любов. Тя е доказателството, че една незадоволена, пренебрегвана и унижавана съпруга може да стигне много, много далече image
wikimedia.org Портрет на Катерина Медичи от Франсоа Клуе. КРИСТИ КРАСИМИРОВА 27.03.2015
image pinterest.com Катерина Медичи – една жестока, коварна и незадоволена жена, записала с блестящи букви името си в историята. Катерина Медичи - това е цял период от френската история. Племенница на папа Климент VII, съпруга на краля на Франция Анри II (1533-1559), пълновластна господарка по времето на трима други крале - Франсоа II (1559-1560), Шарл IX (1560-1574) и Анри III (1574-1589), по простата причина, че е тяхна майка. Жестока, коварна и вероломна, нейна е заслугата за прочутата Вартоломеева нощ, при която загиват хиляди протестанти. Но Катерина Медичи има и друга страна - на жената, която е копняла за истинска любов, но не я е получила.

 

На 13 април 1519 г. няма фанфари и всенародно веселие в Италия. А би трябвало - ражда се една знаменита жена. Катерина Мария Ромола ди Лоренцо де Медичи е представителка на едно от най-богатите и влиятелни семейства в Италия. Дъщеря на Лоренцо II Медичи и на френската принцеса Маделин дьо ла Тур д"Оверн. Едва на 22 дни тя остава сираче - първа умира нейната майка, а след това и баща й, който е донесъл в дома им заразата (твърди се, че фаталната болест за двамата е била сифилис). Така малката Катерина, незапомнила майчина ласка, израства край чичо си - папа Климент VII. Там тя среща и първата си любов. Братовчед й е мил, обаятелен, по него въздишат всички хубавици на Рим. Но и той не вижда друга, освен Катерина. Двамата мечтаят как ще се оженят. Но Негово Светейшество има други планове за своята племенница. Избрал е за нея Орлеанския дук Анри, син на крал Франсоа I.

 

Това несъмнено е неравен брак. Но девойката е роднина на папата, и това изиграва решаваща роля при избора. Освен това Анри е втория син на Франсоа I, и никой не предполага, че съдбата е отредила да стане крал. Но за всичко това има време. А дотогава Катерина трябва да пресуши сълзите си и да отиде в Марсилия, където я очаква тълпа от зяпачи,

 

 любопитни да зърнат бъдещата невеста на принца

 

На 12 октомври 1533 г. Марсилия празнува. Светлините на замъка Иф и катедралата Нотр Дам де ла Гард известяват приближаването на папския флот, който вози Климент VII и неговата племенница. Камбаните бият тържествено. Триста артилерийски оръдия разтърсват въздуха с радостни залпове. Корабът, на който се намира папата е украсен с дървена скулптура в духа на венецианската република. Десетима кардинали и голям брой епископи и прелати съпровождат наследника на свети Петър. Той влиза в града, качен на плещите на двама от своите приближени. Тълпата обсипва кортежа с цветя, свещениците пеят псалми, във въздуха се носи аромат на благовонни масла. Кардиналите, облечени в пурпурни одежди, следват по двойки папата. Зад тях е 14-годишната Катерина, която е спазарена за булка. Любопитството на тълпата достига краен предел: всички горят от желание да разберат каква роля е отсъдено да играе тази девойка в бъдещето на Франция.

 

На следващия ден Франсоа I и свитата му, придружавани от чуждестранни посланици, отиват да предадат лично почитанията си на светия отец. За краля и папата са приготвени два двореца, разделени от улицата и свързани с огромен преходен мост.

 

Бъдещата херцогиня Орлеанска трудно може да бъде определена като красавица, но външността й не е лишена от очарование. Бялата кожа на лицето контрастира на гъстите черни коси. Ако по това време имаше пластични хирурзи, те без съмнение биха препоръчали скъсяване и вирване на нослето. Е, няма. Затова пък над дългия нос има разкошни бляскави и умни очи. Фигурата на Катерина е грациозна, по нея няма нищо излишно. Но да не забравяме, че тя е само на 14 години. Малко време е необходимо на парижани да свикнат с това, че херцогинята язди по мъжки. Но това от друга страна е начин да демонстрира дългите си красиви крака. Катерина раздава усмивки по улиците на Марсилия, но сърцето й е останало в Италия. На 14 години, тя вече знае, че любовта и политиката са несъвместими неща.

 

Първата среща с Анри не е чак толкова неприятна, колкото си е представяла. Той е едър и силен младеж. Жените харесват неговата непринуденост, галантност и безразсъдност. От детството си обожава рицарските романи и мечтае за живот, подобен на тези на героите в тези истории. Очарователната Катерина може би е щяла да му допадне, ако сърцето му не е вече заето от друга жена. Диан дьо Поатие е с 25 години по-възрастна от Анри и той я боготвори.

 

Бракосъчетанието на Анри II и Катерина Медичи е извършено на 23 октомври. Младоженецът, който е на 15 години, слага халката на 14-годишната си невеста и се врича във вярност. Лъжа и измама. Няма по-жесток удар за младата булка - още в първата брачна нощ Анри изпълнява съпружеските си задължения,

 

става и се премества в спалнята на любовницата си

 

Катерина остава да ридае върху възглавницата, с която ще прекарва самотно повечето си нощи. Въпреки всичко тя се е зарекла да бъде вярна до гроб на своя съпруг и ще спази обещанието си. 

 

Няколко месеца след сватбата папа Климент VII умира. И без това незавидното положение на Катерина във френския двор става още по-тежко. Тя е принудена да се прави, че не вижда ехидните погледи, подигравките, да пропуска подмятанията зад гърба си. Принудена е да преглътне гордостта си, дори когато Анри се разпорежда да пътува в една карета с „другата”.

 

Единственият, който оценява по достойнство острия ум и прозорливост на Катерина, е нейният свекър Франсоа I, на 39 години. Тя прави всичко възможно да е плътно край него. Свекърът е страстен ловджия. Катерина му прави неизменно компания дори и на ловните излети. Така докато Анри се забавлява в прегръдките на Диан дьо Поатие или се развлича по турнири, Катерина усвоява сложната наука за държавното управление. Дали е предчувствала, че на 18 години нейният съпруг ще се възкачи на трона?

 

Впоследствие Катерина Медичи ще стане мъдра кралица. Дълги години успява да удържи испанската армия на границите на Франция, независимо от неприязънта си към всичко испанско. Търпение никога не й е липсвало. В дългите години на унижения се е научила да бъде сдържана и благоразумна. Суровата действителност я е превърнала в безжалостна, пресметлива и коварна флорентинка, каквато ще бъде запомнена от Историята.

 

Впрочем, историята е наградила тази знаменита жена с много митове. Приписва й се славата на велика отровителка, която е използвала всякакви средства за постигане на своите цели. Дюма смята, че тя е отровила случайно своя син Шарл. Книгата, пропита с отрова, била предназначена за Анри Наварски, мъж на дъщеря й кралица Марго и бъдещия крал Анри IV. Официалната история се въздържа от това обвинение, но и не го изключва напълно.

 

Времето на Катерина Медичи идва след нелепата смърт на Анри II на рицарски турнир. Личният й триумф настъпва, когато съперничката Диан дьо Поатие е принудена да коленичи в краката й. Катерина Медичи никога повече няма да бъде унижавана и пренебрегвана. До края на живота си тя ще носи траур. Не е много сигурно какво оплаква повече - изгубения съпруг или факта, че никога не го е притежавала, въпреки че му е родила десет деца, седем от които са оцелели до пълнолетие.  

 

Освен като еталон за жена, пред чиято воля няма прегради, Катерина е и модна икона. Благодарение на нея ръкавиците се прехвърлят от мъжкия гардероб - и в женския. Тя се води и „откривателка” на високите токчета. Увлечението по тях е нейна заслуга. Фразата, че любовта на мъжа минава през стомаха в нейния случай не е валидна. Но авантюристичният дух на кралицата се изявява максимално и в кухнята. Тя е готова да експериментира, за да получи най-изящния вкус. Няма чревоугодник, който не би признал нейното съвършенство. Какъв парадокс - от една страна тя колекционира всевъзможни бурканчета с подправки, които знае кога и как да използва. От друга страна събира шишенца с различни отрови. Които също използва по предназначение. В историята като

 

неин патент ще остане „хвърлянето на ръкавица”

 

Но не като покана за дуел. Набелязаната жертва знае, че няма друг избор, освен да поеме ръкавицата, след което да очаква примирено отровата да премине в нея (него).

 

С още нещо Катерина Медичи ще остане в историята и това е нейния „летящ ескадрон на любовта”, който се състои от двеста придворни дами, „разсъблечени като богини, но достъпни като простосмъртни”, както се изразява историкът Анри Естиен. В своята книга „Диалози на куртизанките от незапомнени времена”, издадена през 1649 г., той пише: „Най-често с помощта на дами от своята свита, тя атакувала и побеждавала даже най-страшните си противници. Затова я наричали „великата кралска сводница”.

 

Красивите и безсрамни придворни дами по указания на Катерина Медичи, извличали всякакви тайни от мъжете или ги манипулирали. Техни жертви ставали крале и министри, чуждестранни дипломати и пълководци, прелати, принцове и велможи. Мемоаристът Брант, който бил много близък с някои от тези дами, си спомнял: „Те бяха толкова съблазнителни, че можеха да запалят огън, в когото си пожелаят. Подвластни на тях бяха по-голямата част от мъжете в кралския двор. Пламваше в страст и всеки, който ги доближи. Никога преди това, а и след това, креватът не е играл на политическата сцена толкова важна роля…”.      
 



Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ekaterina0909
Категория: Изкуство
Прочетен: 848536
Постинги: 622
Коментари: 0
Гласове: 4410
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031